Romunija, izleti

Romunija leži ob obali Črnega morja pod Ukrajino in nad Bolgarijo. Romunija še zdaleč ni samo dežela krvoločnega grofa Drakule, temveč neokrnjena narava, visoka gorstva, mnogi čudoviti samostani in pomembni kulturni spomeniki.

Romunija

Romunija

Romunija

Romunija leži ob obali Črnega morja pod Ukrajino in nad Bolgarijo ter na zahodu meji na Srbijo. Po površini je približno 10 krat večja od Slovenije. Pokrajina je raznolika in se razteguje od Panonske nižine preko Karpatov do Črnega morja, kjer najdemo mogočno delto Donave. Prvotni prebivalci so bili Daciani. V srednjem veku so se na teh področjih menjavali mnogi gospodarji. Med njimi so nekaj provinc zasedli Madžari in Avstrijci. Leta 1877 je Romunija postala  neodvisna država. Romunski jezik je danes mešanica romanskega, slovanskega in staroselskega jezika. Prebivalci so v večini Romuni, imajo pa tudi dokaj veliko madžarsko manjšino, ki je tam še iz časov, ko je romunska pokrajina Transilvanija spadala pod Avstro-Ogrsko. Prevladujoča religija je pravoslavna, imajo pa tudi katoliško in muslimansko manjšino. Romunija še zdaleč ni samo dežela krvoločnega grofa Drakule, kot si jo mnogi predstavljajo. Obiskovalce vabi njena neokrnjena narava, visoka gorstva, mnogi čudoviti samostani in drugi kulturni spomeniki, ki so skoraj vsi uvrščeni v Unescovo kulturno dediščino.


Rominja - prava destinacija za vaše potovanje

Romunija nas venomer znova privlači s svojimi lepotami, miti in legendami. V tej zanimivi dežele je na pretek zanimivosti, ki so vredne ogleda Naj jih navedemo samo nekaj.

Bukarešta
Bukarešta je glavno mesto Romunije in je tudi eno največjih mest na Balkanu. Je mešanica Francoske in Orientalske arhitekture.Po legendi je mesto ustanovil pastir Bucur, od tod naj bi izviralo ime mesta, ki se v domačem jeziku imenuje Bucuresti. V preteklosti so ji vladali predvsem Turki. Po osamosvojitvi so jo v 19. stoletju preuredili predvsem francoski ali v Franciji šolani arhitekti. Od takrat ji pravimo tudi »Vzhodni Pariz«.

Transilvanija
Transilvanija je mogoče še najbolj znana kot domovanje grofa Drakule. Danes  je najbolj razvita regija v Romuniji. Transilvanija je do prve svetovne vojne pripadala Avstro-Ogrski in ima zato dokaj močno madžarsko manjšino. Svetovno znani so tudi mogočni transilvanijski gradovi, kot sta Bran in Hunedoara.

Arad
Arad je čudovito mesto, ki leži na bregovih reke Mures in je samo 50 km oddaljeno od meje z Madžarsko. Leta avstrijsko-madžarske prisotnosti na tem področju so pustilo velik vtis na tamkajšnji arhitekturi ter načinu življenja.

Sibiu
Mesto je najbolj cvetelo v času saškega naseljevanja, ko je bilo tukaj kar 19 različnih cehov. Germanski vpliv je bil izredno močan tudi na področju kulturnega življenja, kar opazimo še danes. Tukaj je veliko zanimivih kavarn in restavracij, kot tudi cerkva in muzejev. Pravi užitek je sprehod po ulicah starega mestnega jedra.

Sighisoara
Sighişoara je do popolnosti ohranjeno srednjeveško mesto. Današnja oblika je delo germanskih prebivalcev Sasov, ki so se od 12. stol. dalje priseljevali v te kraje. Mesto spada na UNESCO-ov seznam svetovne kulturne dediščine in je znano po vsakoletnem srednjeveškem festivalu, ki se odvija ob koncu julija. Na potepu po starodavnem mestu bomo videli dominikansko cerkev, gotsko cerkev na hribu, glavni trg ter hišo, kjer se je rodil in nekaj let živel Vlad Ţepeş, bolj znan kot grof Drakula.

Biertan
Na hribu nad vasjo stoji utrjena cerkev, ki so jo v 15. stol. postavili Sasi. Odlično ohranjeno 12 metrov visoko obzidje je cerkev branilo pred turškimi napadi. Zaradi izjemne arhitekturne vrednosti je cerkev vpisana na seznam Unescove svetovne dediščine.

Sinaia
Ime Sinaia je povezano z romanjem plemiča Mihaia Cantacuzina na goro Sinai v Egiptu. Leta 1695 je tukaj ustanovil istoimenski samostan. Kasneje so Sinaio zaradi izredne lepote imenovali tudi "Biser Karpatov", še posebej potem, ko jo je za svojo poletno rezidenco leta 1870 izbral kralj Karel I. Na skali nad vasjo kraljuje mogočni grad Bran. Leta 1382 so ga za obrambo pred Turki zgradili prebivalci Braşova. Grad je poznan tudi z imenom "Drakulov grad", saj naj bi nekaj časa tukaj preživel tudi princ Vlad Ţepeş.

Hunedoara
V Hunedoari se vzdiguje mogočen gotski grad z istim imenom, ki sodi med največje dragulje romunske arhitekture. Začetki gradu segajo v 14. stoletje in najbrž še dlje nazaj. Kasneje so ga večkrat povečevali in obnavljali, danes pa lahko občudujemo skoraj do popolnosti ohranjeno grajsko obzidje, obrambne stolpe, dvorane, kapelo...  Zgodovina gradu je povezana z družino Korvin, ki je bila  dolga leta lastnica gradu. Najbolj znan predstavnik družine je madžarski kralj Matija Korvin – Kralj Matjaž, ki je vladal tudi nekaterim slovenskim deželam.

Obala
250 km vzhodno od Bukarešte je Constanta, največje pristanišče v Romuniji in tudi izhodišče za vsa glavna letovišča ob romunski obali Črnega Morja. Plaže so večinoma peščene in prežete s sodobnimi hoteli in nočnimi klubi. Ob obali je tudi  več jezer.

Delta Donave
Delta Donave je eno najbolj izoliranih območji v Evropi. To veliko področje jezer, kanalov in osamljenih vasi je bivališče veliko različnim vrstam zivali in rastlin. Nedavno so to območje preuredili v narodni park in je sedaj več ali manj zaščiteno. Turizem se tukaj šele razvija. Enkratno doživetje so ogledi  delte Donave z barkami.

Prijava na e-novice

Želite biti na tekočem o naših posebnih ponudbah? Prijavite se na e-novice!